English Eesti Deutsch Русский Suomi Prantsuse Sweden
Y-Not Natural Beauty Insider Winner

TALLINN
Kadaka teel, tel 569 88 403
60ml (20€) ja 200ml (55€) pudelid, emukapslid 35.-
Eelnevalt kokku lepitult.

Juusteakadeemia, Liivalaia 30
60ml 25€

TARTUS
Trihholoog Sirje Kõiv, tel.5053576
60ml emuõli, šampoon, palsam, Genome

 2018 (1)Uudiste arhiivID: emuoil ynn

Virtsu Sirtsik
IBAN EE971010220252782221
BIC/SWIFT: EEUHEE2X
Või maksa krediitkaardiga läbi Paypali


free counters

Vitamiin K2 ja Austraalia emuõli

Eelmisel kuul kirjutasin ma artikli, mis kajastas uusimaid uuringuid imelise toitainevitamiini K2 vallas, millele Dr. Weston A. Price on viidanud kui „Aktivaator X-le“. K2 tõotab olla väga paljulubav krooniliste ja degeneratiivsete haiguste ravis, lupjunud arterite taastamises, veenilaiendite parandamises ja ning menopausi sümptomite ennetamises.

Probleem on aga see, et vajaliku koguse vitamiin K2 saamine toidust on äärmisel raske isegi mitmekülgse toitumise korral.

Enamik inimesi ei saa toidust ligilähedaseltki vajalikku kogust, milleks on hetkel hinnanguliselt 45 µg päevas.

Eriti keeruline on toiduga omandada MK-4 vitamiini, tugevatoimelist vitamiin K2 vormi, mida leidub loomsetes toitudes. Rohusöödal loomadelt pärit toiduained on ühed parimad vitamiiniallikad, kuid vaid neile lootmine piisava koguse MK-4 omandamiseks on riskantne karjatamisest tekkiva pinnase vaesumise tõttu, mille taastamiseks laiemas ulatuses võib kuluda aastakümneid või isegi terve sajand.

Naturaalse K2 eraldamine ja MK-4 toidulisandiks muundamine on kahjuks liiga kallis. Seega on turul saada olevad MK-4 toidulisandid sünteetilised.

Veel üks miinus sünteetiliste MK-4 toidulisandite puhul on see, et ravitoimeks vajalik vitamiin K2 tase säilib veres vaid paar tundi. Seega on vitamiin K2 kasuliku taseme säilitamiseks veres kogu päeva kestel vaja võtta MK-4 toidulisandeid korrapäraselt iga paari tunni tagant (allikas).

Vitamiin K2 omandamine ainult toidust on samuti väljakutse. Vitamiin K2 poolest kõige rikkam toit on nattō, mida on raske leida ja veelgi raskem piisavas koguses tarbida selle tugeva maitse, ebameeldiva lõhna ja limase tekstuuri tõttu. Nattō K2 sisaldus on uskumatult suur, koguni 1103 µg 100 grammi kohta, mida on oluliselt rohkem kui üheski teises toiduaines. Kahjuks ei sisalda nattō mitte MK-4, vaid ainult K2 vitamiini lahjemat vormi MK-7.

Vitamiin K2 sisalduse poolest on toitude hulgas teisel kohal hanemaksapasteet, mis sisaldab 100-grammise portsjoni kohta 369 µg K2 vitamiini (100% MK-4 kujul). Kuigi hanemaksapasteet on hõrgutav ja söömiseks suurepärane, on ka seda raske leida. See on kõrgema hinnaklassi gurmeetoit, mis on hinna tõttu enamiku jaoks kättesaamatu.

Vitamiin K2 poolest rikaste toitude top 3 viimasel kohal on tagasihoidlik Gouda juust, mis sisaldab K2 vitamiini 100-grammise portsjoni kohta 75 µg (sellest vaid 6% on MK-4 kujul). Võttes arvesse kui raske on toiduga piisavas koguses K2 vitamiini omandada (rahvastikuuuringute ja kliinilistes katsetes manustatud K2 vitamiini dooside põhjal on miinimumkogus 45 µg päevas, kuigi tõenäoliselt oleks palju tõhusam doos mitusada mikrogrammi päevas) ning MK-4 toidulisandite sünteetilisust, olen siiani eelistanud võtta K2 vitamiini toidulisandit, mis on valmistatud nattōst (geneetiliselt muundamata sojaoad) ning mis sisaldab K2 vitamiini vormi MK-7. Niimoodi saab sama koguse K2 vitamiini kui päriselt nattōt süües. Suurim probleem, mis kaasneb MK-7 toidulisandite võtmisega, on loomsetes toitudes leiduva naturaalse MK-4 kasulikust tugevast toimest ilma jäämine.

Nagu ülal mainitud, on toitude hulgas kõige parem MK-4 allikas hanemaksapasteet, mis on aga kallis ning mida ei ole kerge leida.

Rohusöödal loomade piimast valmistatud või ning rohusöödal kanade munade munakollased (tavalistes munades ja piimas on K2 sisaldus kas madal või olematu) sisaldavad veidi K2 vitamiini MK-4 kujul, kuid mitte piisaval hulgal, et saada päevas vajalikku 46 µg (vitamiin K2-l ei ole teadaolevalt toksilisuse taset).

Peale selle tundub 100 g sellise või tarbimine päevas 15 µg K2 omandamiseks liig isegi palju söövate inimeste jaoks. Ja mis saab nendest, kes on piima või munade suhtes allergilised? See teeb naturaalse MK-4 omandamise toidu kaudu pea võimatuks. Selle ülesande teeb õnneks lihtsamaks uurimus ühe igipõlise Austraalia supertoidu kohta.

Emuõli sisaldab väga palju kõige mõjusamat K2 vitamiini vormi.


Hiljuti on testimise teel avastatud emuõli kasutegurid. Emuõli sisaldab vitamiin K2 vormi MK-4 100 grammi kohta pea sama suures koguses kui hanemaksapasteet. Pole mingi ime, et Austraalia aborigeenid pidasid emuõli pühaks toiduks. See põline ühiskond on alati väärtustanud emu oma toidulaual ja ravimiallikana ning see pärismaine lind on isegi osa nende Unenägude ajana tuntud mütoloogiast.

Esmakordselt kajastas aborigeenide emuõli traditsioonilist kasutust G. Bennet raamatus „Gatherings of a Naturalist in Australasia“. Tegemist pole aga mitte esimese ettejuhtuva emuõliga. Kõige suurema bioloogilise aktiivsusega emuõli, mis on rikas K2 vitamiini poolest 100% tugevatoimelise MK-4 kujul, pärineb kindlalt emu genotüübilt, mida leidub vaid Austraalias.

Kõiki emusid väljaspool Austraaliat on omavahel paljundatud ning neil pole vastavat geneetilist omadust. Lisaks sellele ei tohi Austraalia emusid toita geneetiliselt muundatud söödaga, neile ei tohi anda antibiootikume, kasvuhormoone ega muid kemikaale. Emud peavad elama ja paljunema oma loomulikus elukeskkonnas ning sööma loomupärast toitu. Kui emude kasvatamisel on antud meetodeid järgitud, koguneb nende rasva suur hulk K2 vitamiini.
See rasv võimaldab neil vastu pidada Austraalia kõnnumaa karmile keskkonnale ja kliimale.

Emude rasv võimaldab neil talletada energiat puhkudeks, mil seda on kõige enam tarvis: põua, toidu- ja jooginappuse korral ning eriti sigimishooajal. Sigimishooajal istub isane emu 54 päeva järjest ilma igasuguse toidu ja veeta kaaslase munetud munadel. Sellel tähtsal ajaperioodil ei esine isastel emudel isegi roojamist. Seda tüüpi rikkalikult vitamiin K2 sisaldavat rasva koguvad kõik talveund magavad loomad, näiteks karud, siilid ja maod, kuid ainult emud suudavad pakkuda seda toitainerikast õli sellises koguses, et seda on võimalik kaubanduslikult realiseerida.

Kust saab emuõli, mis on toodetud vabalt karjatatud Austraalia emudest?


Mul oli privileeg tutvuda Liz Schlinsoga, kes on üks toote Australian Emu Oil eestvedajatest, ma kohtasin teda hiljutisel tarkade traditsioonide konverentsil (Wise Traditions Conference) Atlantas. Tema õhutusel hakkasin ma seda püha toitu uurima ning sellest ajast saadik olen ka seda ise kasutanud. Ma olen selle erilise emuõliga nii rahul, et mul oli hea meel, kui sain teada, et minu sõbrad ettevõttes Radiant Life on huvitatud emuõli esmakordsest turustamisest Põhja-Ameerikas, et ka teised saaksid seda ise proovida.

Hetkel on Austraalias kasvatatud emudest saadud õli müügil kapslite ja vedeliku kujul. Olen kasutanud mõlemat ning soovitan vedelikku kasutada losjoonina, sest see on väga tihke (ning tundub nahal äärmiselt mõnus). Kapslid on aga parimad K2 toidulisandina. Iga grammine ehedast Austraalia emuõlist valmistatud kapsel, kuhu pole midagi lisatud ega millest pole midagi eemaldatud, sisaldab laboratoorsete testide kohaselt umbes 3.6 µg K2 vitamiini (100% MK-4 kujul). See tähendab, et kaks kapslit hommikul ja kaks kapslit õhtul annab sama hulga K2 vitamiini kui 100 grammi rohusöödal kasvatatud loomade piimast valmistatud võid.

Kas emuõli asendab MK-7 toidulisandeid?


Vastus sellele küsimusele sõltub inimesest endast, täpsemalt sellest, kui suure koguse K2 vitamiini tarbimine päevas on eesmärgiks võetud. Raamatu „Vitamin K2 and the Calcium Paradox“ järgi oleks ravieesmärkidel hea tarbida paarsada mikrogrammi K2 vitamiini päevas. Sellisel juhul oleks arukas koos emuõliga võtta ka geneetiliselt muundamata nattō toidulisandit, sest ainult emuõli tarvitamine ei ole soovitatav.

Aga kõrge vitamiinisisaldusega võiõli?


Kõrge vitamiinisisaldusega võiõli on hea K2 allikas, kuid minu teada ei ole avalikustatud andmeid selle täpse K2 vitamiini sisalduse kohta. Parim info, mis ma leida suutsin, pärineb raamatust „Vitamin K2 and the Calcium Paradox“, mille järgi sisaldub rohusöödal kasvatatud loomade piimast valmistatud võis 100 grammi kohta 15 µg K2 vitamiini. Emuõli sisaldab 100 grammi kohta 360 µg K2 vitamiini, mida on 24 korda rohkem kui rohusöödal kasvatatud loomade piimast valmistatud võis, seega nende andmete kohaselt sisaldaksid kõrge vitamiinisisaldusega võiõlil põhinevad kapslid võrreldes emuõli kapslitega ainult murdosa K2 vitamiini. Minu arvates on kõige olulisem omandada K2 vitamiini erinevatest täisväärtuslikest toiduainetest, võttes arvesse seda, et K2 vitamiini sisaldus varieerub erinevates toiduainetes. Austraalia emuõli on suurepärane võimalus, eriti neile, kes on allergilised piimatoodetele või kellele pole rohusöödal loomade piimast valmistatud tooted kättesaadavad, et kindlustada selle olulise toitaine omandamine sobivas koguses tugevatoimelise MK-4 kujul.

Algallikas http://www.thehealthyhomeeconomist.com/emu-oil-aboriginal-sacred-food-high-vitamin-k2/