English Eesti Deutsch Русский Suomi Prantsuse Sweden
KOHE KÄTTE SAAB EMUÕLISID 60ML

TALLINN

Juusteakadeemia, Liivalaia 30
Hind:25€

TARTUS
Trihholoog Sirje Kõiv, tel.5053576

 2017 (1)Uudiste arhiiv 

ID: emuoil ynn

Golden Gold Australia MTÜ
IBAN EE782200221062381384
BIC/SWIFT: HABAEE2X
Või maksa krediitkaardiga läbi Paypali


free counters

K2 osteoporoosi vastu

Luu on pidevas uuenemisfaasis elav kude. Luustiku hoolduseks on tarvis rakke nimega osteoklastid, mis vanu luurakke lahustavad. Liiga aktiivsed osteoklastid võivad luustikku jätta suured augud, mistõttu luu jääb nõrgaks ja areneb osteoporoos. Vitamiin K2 on võti, mis suudab üliaktiivselt tegutsevad osteoklastid maha rahustada ja peatada luu degradeerumine.

Osteoklastide poolt tekitatud suured augud  modelleeritakse osteoblastide poolt ümber. Osteoblastide saladus on proteiin nimega osteokaltsin, mis aktiveerudes võimaldab uuel kaltsiumil luule jääda. Kaltsiumi kinnitumiseks on osteokaltsinrakul tarvis K-vitamiini, nii nagu osteokaltsiini enda sünteesiks on tarvis vitamiini D3.

Seega vitamiin K pakub luustikule kahte üliolulist rolli. Lülitades välja osteoklastide liigaktiivsuse kaitseb ta luud liigse lagunemise eest ja võimaldades osteokaltsinil tõmmata verest kaltsiumi välja ja kinnitada ta luu külge loob ta uut tugevat luud.

Eelnevast lühikirjeldusest on selge, et terve tugeva luustiku jaoks on tarvis vajalikus koguses kaltsiumi, D-vitamiini ja K-vitamiini. Ilma D-vitamiinita ei ole osteokaltsiinil K-vitamiini, millega töötada.Ilma K-vitamiinita on osteokaltsiin töövõimetu. Ilma kaltsiumi ja ilma teiste mineraalideta  ei ole aktiveeritud osteokaltsiinil jäiga luustruktuuri ehitamiseks mineraale millegagi meelitada.


 

Uuring Nurses’ Health Study jälgis rohkem kui 72 000 naist  10 aastat. Täheldati, et naised, kelle K-vitamiini tarvitamine oli väikseim, neil oli 30% suurem risk puusaliigese murdumiseks [1]

7 aasta pikkune uuring 888 vanemas eas mehee ja naisega (Framingham Heart Study) leidis, et mehed ja naised, kes tarvitasid rohkem K-vitamiini (u 254 mikrogrammi päevas) oli 65% madalam risk puusaliigese murruks kui väiksema K-vitamiini tarbimisega mehel ja naisel (56 mikrogrammi päevas). [2]

Vitamiin K2 on osutunud efektiivseks retseptiravimiks puusaliigese murdumisjuhtude vähendamiseks.

Viited

1. Feskanich D, Weber P, Willett WC, et al. Vitamin K intake and hip fractures in women: a prospective study. Am J Clin Nutr. 1999 Jan;69(1):74-9.

2. Booth SL, Tucker KL, Chen H, et al. Dietary vitamin K intakes are associated with hip fracture but not with bone mineral density in elderly men and women. Am J Clin Nutr. 2000 May;71(5):1201-8.