English Eesti Deutsch Русский Suomi Prantsuse Sweden
Y-Not Natural Beauty Insider Winner

TALLINN
Kadaka teel, tel 569 88 403
60ml (20€) ja 200ml (55€) pudelid, emukapslid 35.-
Eelnevalt kokku lepitult.

Juusteakadeemia, Liivalaia 30
60ml 25€

TARTUS
Trihholoog Sirje Kõiv, tel.5053576
60ml emuõli, šampoon, palsam, Genome

 2018 (1)Uudiste arhiivID: emuoil ynn

Virtsu Sirtsik
IBAN EE971010220252782221
BIC/SWIFT: EEUHEE2X
Või maksa krediitkaardiga läbi Paypali


free counters

Emuõli X-faktor

Dr. Sears kirjutab emuõlist
 
Kas emuõli imepäraste kasulike omaduste taga võivad olla eikosanoidid?
 

Toit on võimas ravim


20 aastat tagasi pidin tegelema sama probleemiga, millega teie praegu – üritasin pälvida meditsiinikogukonna heakskiitu uuele ideele. Toona hakkasin vaatlema toitu kui ravimit. Tegelikult on toit väga võimas ravim, kuna sisaldab nn makrotoitaineid – näiteks süsivesikuid, valke ja rasvu.
 
20 aastat tagasi jõudsin ma selgusele, et nimetatud makrotoitained võivad mõjutada hormoonide vabanemist. Kuna hormoonid on sada korda tugevamad kui mis tahes ravimid, mõistsin ma, et toitu võib käsitleda kui ravimit. Niisiis võib toitu kasutada teatud hormoonide reaktsioonide, sh insuliini, glükagooni, ning eikosanoidide nimelise hormoonide grupi kontrollimiseks. Mina arvan, et kui oleks võimalik kontrolli all hoida eikosanoide, saaks kontrollida ka 21. sajandi meditsiini. Kuidas saab toit olla ravim? Selle kontseptsiooni mõistmiseks peab aru saama, et toit on ilmselt kõige võimsam ravim, millega on võimalik elus kokku puutuda.
 
Hormoonide tase muutub iga kord, kui tarbite toitu. Mõelge insuliinist kui säilitushormoonist ja glükagoonist kui stimuleerivast hormoonist (stimuleerib ja säilitab energiat) – see tasakaal on kogu aeg muutumises. Siis on veel eikosanoidid. Need aga aitavad minu arvates selgitada emuõli tähtsust. Eikosanoidid on juhtivad hormoonid, mis kontrollivad teisi hormoone.
 

Head ja halvad eikosanoidid


Eikosanoidid on bioloogilise reaktsiooni modifikaatorid. See tähendab, et eikosanoidid väljuvad rakust, et „teatada“ rakule, mis väljaspool toimub. Nad on justkui pisikesed molekulaartasandi piilurid. Inimkehas pole eikosanoidide nääret, kuid on umbes 60 triljonit rakku, mis suudavad toota eikosanoide. Eikosanoide saadetakse välja igal sekundil, et keskkonda uurida ning rakule toimuvast teada anda. Põhimõtteliselt panevad eikosanoidid raku reageerima vahetule bioloogilisele keskkonnale.
 
Teine viis eikosanoidide kirjeldamiseks on pealülititena, mis lülitavad rakufunktsioone sekund-sekundilt sisse ja välja. Teiste hormoonide kontrollimiseks on tarvis just sellist superhormooni. Kui aju välja arvata, on kõige keerukam organ kehas nahk. Nahk on ühtlasi meie suurim organ. Sarnaselt teistele organitele on see eikosanoidide kontrolli all.
 
1982. aasta Nobeli meditsiinipreemia võitjad selgitasid, kui võimsad on eikosanoidid ning kuidas nad kontrollivad praktiliselt kõike meie füsioloogias.
 
Eikosanoidide hulka kuulub üle saja prostaglandiini, lisaks tromboksaanid, lipoksiinid, hüdroksüülitud rasvhapped, 15-epi-lipoksiin ja iso-leukotrieenid.
 
Üks emuõli peamiseid omadusi on armide tekke takistamine. Armide teke on põhimõtteliselt trombotsüütide kuhjumine. Võib-olla on emuõlis miski, mis muudab eikosanoidide taset ja vähendab trombotsüütide kuhjumist.
 
Kui see on nii, on varsti võimalik selgitada, miks emuõli aitab ennetada armide teket. Head eikosanoidid pärsivad trombotsüütide kuhjumist, laiendavad veresooni, on põletikuvastase toimega, hoiavad kontrolli all rakkude vohamist ja tõstavad immuunsust. Halvad eikosanoidid soodustavad trombotsüütide kuhjumist, ahendavad veresooni, soodustavad põletiku teket ja rakkude vohamist ning pärsivad immuunsust.
 
Head eikosanoidid laiendavad, halvad kitsendavad veresooni. Kõrge vererõhu korral toodab keha rohkelt vasokonstriktoreid ja ebapiisavalt vasodilaatoreid. Nahas soodustab paranemisprotsesse kõige enam suurenenud verevool. See on üks emuõli omadusi – tundub, et seda kasutades verevarustus paraneb ja seetõttu terveneb nahk kiiremini. Mina arvan, et selle taga on tõsiasi, et organism toodab rohkem häid ja vähem halbu eikosanoide ning õli kasutades muutub naha hormonaalne tasakaal.
 
Head eikosanoidid pärsivad, halvad soodustavad põletiku teket. Mis omadusi emuõlil veel on? Tundub, et see on põletikuvastane ravim, mis alandab valu. Minu arvates põhjustavad seda eikosanoidide taseme muutused nahas.
 
Head eikosanoidid hoiavad rakkude vohamise kontrolli all, halvad soodustavad seda. Rakkude kontrollimatu vohamine on üks ekseemide ja psoriaasi sümptomeid. Kui kanda psoriaasist kahjustunud piirkonnale emuõli, tundub see märkimisväärselt paranevat. Selle põhjus võib olla eikosanoidide taseme muutmine.
 
Head eikosanoidid toetavad immuunsust, halvad pärsivad seda. Tundub, et emuõliga on väga kasulik ravida mitmeid raskeid neuroloogilisi haigusi; haigete seisund paraneb. Nüüd mõistate, miks ma olin väga põnevil, kui puutusin kaks aastat tagasi esimest korda kokku emuõliga. Mulle tundus esmapilgul, et kasulikud mõjud tulenevad mingist emuõli tundmatust komponendist, mis muudab eikosanoidide taset nahas ja saab sellega väga hästi hakkama. Kui suudame antud seost tõestada, muudab see emuõli väga võimsaks ravimiks.
 
Sellepärast arvangi, et kui suudame tundmatu komponendi tuvastada, on tegemist juba ravimiäriga; võite seda argumentatsiooni kasutades öelda: „Ma ei ole enam lihtsalt talunik. Nüüd olen tähtis biotehnoloog!“
 

Seos eikosanoididega


Mis on peamine tegur naha paranemisel? Haava hapnikuvarustus peab suurenema. Kui suureneb „heade“ eikosanoidide hulk, paraneb naha verevarustus märgatavalt ning nahk terveneb väga hästi. Diabeetilised haavandid ei pruugi kunagi paraneda, kuna verevool on alati piiratud. Olen kindel, et mõned teist on kuulnud inimestest, kes kandsid diabeetilisele haavandile emuõli ja said terveks. See on järjekordne udujutt, kuid seal on mõte sees, kui võtta arvesse eikosanoidide modifikatsiooni.
 
Kui teil on valud, toodab organism liiga palju halbu eikosanoide, näiteks PGE2 ja leukotrieen B4. Kui toodate rohkem häid kui halbu eikosanoide, siis valu alaneb. Millisest emuõli omadusest veel kogu aeg räägitakse? „Ma määrisin seda nahale ja valu kadus.“ Selle põhjus on üsna tõenäoliselt halbade eikosanoidide tootmise vähendamine.

Toidurasvade roll


Selgitasin kõike põhjalikult, kuna meditsiin ei ole eikosanoididega väga tuttav, kuid need võivad vabalt olla tegur, mida on kaua otsitud ning mis aitab muuta meditsiinitööstust teadlikumaks.
 
Eikosanoididel on väga oluline roll. Eikosanoide kontrollib toitumine, kuna tarbitavad toidurasvad koosnevad vajalikest rasvhapetest, mis omakorda muunduvad headeks või halbadeks eikosanoidideks olenevalt sellest, kuidas hoitakse kontrolli all insuliini- ja glükagoonitaset, mida samuti mõjutab toitumine. Kui need on kontrolli all, toodab organism rohkem häid kui halbu eikosanoide.
 
Vaadeldes asja dermatoloogilisest vaatepunktist võib öelda, et kui pärisnahka, st elus nahakihti, õnnestub toimetada mis iganes tundmatut komponenti, mida emuõli sisaldab, peaks see mõjutama nahka nõnda, et see toodab enam häid ja vähem halbu eikosanoide. Kui see läbi läheb, tähendab see vähem põletikku ja valu ning paremat naha taastumisvõimet. Täpselt seda ma vaatlejana näengi.
 

Põhiliste rasvhapete roll


Gammalinoleenhappel (GLA) on eikosanoidide taseme mõjutamisel võtmetähtsus.
Alati rõhutatakse, et emuõlis on palju oleiinhapet, aga sama võib öelda oliivõli kohta. Keegi ei väida, et oliivõli on imerohi. Keegi ei väida, et oliivõli lokaalne pealekandmine ravib valu, põletikku, jne. Seega saab ühest küljest väita, et emuõli võib sisaldada midagi, mis muudab GLA toimimist.
 
Toitumuslikus mõttes leidub õlisid, mis sisaldavad rikkalikult GLA-d, näiteks hariliku kurgirohu, kuningakepi- ja mustsõstraõli. Miks? Neil on suur GLA-sisaldus ning arvame, et kui oleks võimalik toimetada kehasse rohkem GLA-d, oleks elu mõnus, kuna see on kõigi heade eikosanoidide ehituskivi. Kahjuks avastasime, et GLA kontrollimine nii, et see liiguks õiges, mitte vales suunas, on väga keeruline.
 
Põhiliselt pidime ravimeetodina kasutama Zone dieeti, et muuta GLA-ga toimuvaid protsesse, sundida ainet õiges suunas liikuma (rohkemate „heade“ eikosanoidide tootmiseks) ning takistada seda liikumast vales suunas (rohkemate „halbade“ eikosanoidide vältimiseks).

 
Toitumuslikud ja hormonaalsed lisategurid


Kehas on teatud inhibiitorid ja aktivaatorid. Insuliin aktiveerib halbade eikosanoidide tootmisprotsessi ning glükagooni hormoon takistab seda. Nahk on ainulaadne, kuna selles pole ensüümi, mis konverteerib GLA-d halvaks eikosanoidiks – eikosapentaeenhappeks (EPA). Kui viia organismi lihtsalt GLA-d või mõnd tundmatut komponenti, mis aitab nahas GLA-d aktiveerida, on elu jällegi mõnus, kuna midagi peale heade eikosanoidide polegi võimalik toota. Nahk on ainus organ, millega saab sellist strateegiat kasutada.
 

GLA ja nahk


Kõik GLA potentsiaalsed kasulikud omadused saavad tööle hakata vaid siis, kui aine satub nahka, kaugemale kui marrasknaha pealmisele osale, mis toimib keha keskkonnast eraldava barjäärina. GLA töödeldakse DGLA-ks, mida saab ainevahetuse käigus muundada PGE1-ks – väga heaks põletikuvastaseks aineks, mis aitab ühtlasi parandada verevarustust. Samal ajal võib DGLA-d muundada rasvhappeks 15-HETrE, mis pärsib halva eikosanoidi leukotrieen B4 tootmist. Võit on teie, kui vaid suudate toimetada GLA nahka.
 
Tavaline triglütseriid, mis sisaldub söödavas taimeõlis, näiteks hariliku kurgirohu õlis, on nagu keeglikuul. See lihtsalt on nahal ja ei liigu sealt kusagile. Kurgirohu, kuningakepi- või mustsõstraõli sisaldavate kreemide kasutamisel võib olla minimaalne kasutegur, kuid mitte mingit tähelepanuväärset mõju.
 
Me muutsime aga keeglikuuli nooleks – hüdrofoobseks nooleks, mis suudab tõhusamalt nahka tungida, et eikosanoidide taset muuta. Kui suudame toimetada rohkem hüdrofoobset GLA-d nahka, peaksid sellel olema suurepärased kasulikud omadused. Tuleb välja, et tõepoolest on märgata ravimi toimele sarnanevaid mõjusid, peaaegu samasid kui emuõli kasutamise puhul. Tulemused on praktiliselt samad ning viitavad sellele, et miski emuõlis aitab nahal toota rohkem häid eikosanoide, nagu teeb hüdrofoobne GLA.
 

Söödategur


Taolised küsimused näitavad, millised on emuõli-uuringud tulevikus. Esiteks tuleb edasi otsida tundmatut emuõli koostisainet. See võib peituda rasvhapete sisalduses. Tundub, et emuõlis on väga vähe gammalinoleenhapet (GLA). Võib-olla saab GLA sisaldust tõsta, kui sööta emudele kõrge GLA-sisaldusega õlisid. Sa oled see, mida sa sööd!
 
Teine tegur, mida pean ülimalt tõenäoliseks, on see, et midagi emuõlis endas, mis ei puutu rasvahapete koostisesse, aitab muuta eikosanoidide taset. Ma pole veel kindel, mis see olla võiks, kuid loodan sellest lähitulevikus teada anda.
 
Võimsad ühendid
Tahan emuõli kohta rohkem teada saada. Usun, et emuõlis on midagi võimsat, mis aitab kaasa eikosanoidide modifikatsioonile. Üks meie uurimissuundadest tegeleb rafineeritud emuõli ja hüdrofoobse GLA ühendite uurimisega, et välja selgitada, kuidas need koos toimivad.
 
Koostoime tähendab põhimõtteliselt seda, et ainete toime võimendub. Teemal, kas emuõli aitab ainetel läbi naha tungida, arutletakse palju. Kui vastus on jah, annab emuõli ja hüdrofoobse GLA ühend isegi paremaid tulemusi. Kui emuõlis on midagi, mis aitab eikosanoidide tasakaalu mõjutada, mis iganes see võib olla, annab emuõli ja hüdrofoobse GLA kombinatsioon võimendatud tulemusi.
 
Tulevikulubadused annavad kindluse uuringutele ressursse kulutada, sest korralik uurimistöö nõuab raha. Olin väga üllatunud, kui te kõik lubasite emuõli-uuringute jaoks veel raha annetada. Kahjuks nõuavad sellised uuringud, mis püüaksid turu tähelepanu, suuri rahasummasid. Kuid kui on teada, kust alustatakse ja kuhu välja tahetakse jõuda, saab kulutusi teha kergema südamega.
 
Kokkuvõtteks – mis on emuõli imeline tundmatu koostisosa? Arvan, et see on seotud eikosanoididega. Ehk annab emuõli ja hüdrofoobse GLA (mis teadaolevat mõjutab eikosanoide) ühend meile põhjuse panustada iseseisvalt veel vahendeid kõrgetasemelistesse emuõli-uuringutesse, mis peavad vastu ka kõige karmimate teaduslike standardite rakendamisele. Kui suudate standardeid järgida, muutute kindlasti põllumajanduslikust ettevõttest põllumajanduslik-farmatseutiliseks tootjaks.
 
Kõik teist alustasid eraettevõtjatena. Paljud on läbimurde äärel. Paljud ütlevad: „Oleme peaaegu eesmärgini jõudnud, kuid tundub, et see liigub kogu aeg eest ära.“ Kui aga suudate teha ülemineku, jõuda läbimurdeni, öeldes „Selline on emuõli ja see toimib nõnda“, jõuate täpselt sinna, kuhu soovite. Põhimõtteliselt on teil ravim, mis pärineb miljoneid aastaid isolatsioonis elanud loomalt, kes seetõttu erineb geneetiliselt teistest maailma loomadest.
 
Nimetatud põhjusel arvan ma, et emukasvatuse tulevik seisneb emuõli kui apteegikosmeetika turustamises. Tarvis on aga viimast ühenduslüli, tundmatut komponenti. Usun, et eikosanoidide modifikatsioon võib olla see tundmatu tegur, mis muudab teid väikesest tegijast suureks ning võimaldab tõhusalt konkureerida suurettevõtetega, kuna teil on keemiatehas – emu – kes on tõhusam, säästlikum ning hõlpsasti kontrollitavam kui suurettevõtete tootmisprotseessid